Caz Festivali, Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi, Kazan Dairesi'nde Lüküs Hayat, Çıplak Ayakla Dans

Caz Festivali, Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi, Kazan Dairesi'nde Lüküs Hayat, Çıplak Ayakla Dans

17 Ekim 2018
17 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Çarşambadan sergi açılışları ve perşembeye bağlanan bir Kent Takvimi! Çarşamba Akbank Caz Festivali hareketliliği şehre geliyor, perşembe ise Tarih Vakfı'ndaki Vangelis Kechriotis konuşmaları sezonu başlıyor. Perşembe akşamları için hep iyi bir öneri ve etkinlik olmuştur.  

İskender Savaşır'ın vefatının ardından 10 yıl önce Açık Dergi'de yayınlanlanan Kelimelerin Anayurdu ve Tarihi'ni tekrar yayınlıyoruz. Bu programda Pink Floyd’un We Don't Need No Education’la açılıyor program, eğitim-öğrenim hakkında Savaşır, Timuçin Binder ile yayında.

Kazan Dairesi'nde ise Sevil Tufan ve Barış Arman bir başka klasiğe eğiliyor; Ekrem ve Cemal Reşit Rey’in Lüküs Hayat’ı eşliğinde operet geleneğinin Türkiye tarihine bakıyorlar. Operetler neden devam etmedi? Müzikli tiyatro geleneği neden ilerleyemedi? esas sorularından. 

Mihran Tomasyan ve Duygu Güngör'ün hazırlayıp sunduğu Çıplak Ayakla Dans'ta konuğumuz haftasonu Çıplak Ayaklar Kumpanyası stüdyosunda atölyesi gerçekleşen Polonya'dan Studio Matejka'nın kurucusu Matej Matejka. Grotowski Enstitüsü'nün bir alt birimi olarak çalışmalarına başlayan ve kendi hareket laboratuvarını kuran Matej'in "Çelişkiler" başlığı verdiği atölyesini ve kendi dünyasını konuştuk. Çeviri desteği için Dilek Aydın’a ayrıca teşekkür ederiz.