Bizim Festivallerden Biri: 6. Pembe Hayat Kuir Festival İstanbul'da

Bizim Festivallerden Biri: 6. Pembe Hayat Kuir Festival İstanbul'da

25 Ocak 2017

Documentarist, İşçi Filmleri Festivali, Amed Film Festivali ve Pembe Hayat Kuir Festivali... Sermayenin rijit kurallarından uzak, birbirini kucaklayan, selam çakan festivallerimiz. Şimdi ise 6. Pembe Hayat Kuir Festivali başladı. Detayları Açık Dergi'de konuştuk.

25 Ocak 2017 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Altı yıldır binbir emekle devam eden festivalin direktörü Bilge Taş "Bu dönemde izleyicilerle farklı bir temasa geçmemiz gerektiğine inandık. Teknik açıdan kusursuz bir film göstermek değil, dayanışmayı örmek önceliğimiz oldu," diyerek başlıyor söyleşiye. 

Bu yılın öne çıkan fikri dayanışma iken, festivali düzenlerken gözardı etmenin mümkün olmayacağı bir başka unsur 'güvenlik' olmuş. 10 Ekim Katliamı ardından -pek çok Türkiye şehri gibi- birden fazla bombalı saldırı da yaşayan Ankara'da insanlar güvenlik yoksunluğunu had safhada yaşamaya başladı, tabiri caizse burunlarını sokağa çıkarmaz olmdular. Türkiye'nin pek çok şehrinde olduğu gibi- işte bu zamanda Kuir Fest ekibi için güvenlik de bir 'unsur' haline gelmiş, eskisine oranla. Bunlardan hareketle festivallerini biraz daha ileriye yönelik tohumlar da eken bir bilinçle yaptıklarını anlatıyor Taş  ve "Bu zaman bizi zorluyor mu yaratıcı mı kılıyor emin değilim," diyor. 

Haklı. Meseleye nereden baktığınıza göre değişir. 

Önce Ankara'da başlayan festival 26-28 Ocak Tarihleri arasında İstanbul'a taşınıyor. Pera, Fransız Kültür Merkezi ve Feminist Mekân'da gösterimler yapılacak. Baldwin seçkisi ve Kuir İnternet Dizileri bölümü Direktörün önerileri, ama esas olan kendi programınızı yapmanız! O da bu adresten mümkün;

http://www.pembehayatkuirfest.org/

 

 

Etiket: