Açık Dergi: Yedinci Kıta, Bergman'a Övgü, Füruğ ve Johnny Hallyday

Açık Dergi: Yedinci Kıta, Bergman'a Övgü, Füruğ ve Johnny Hallyday

13 Aralık 2018
13 Aralık 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Dergi’de bu akşam önce bir Kent Takvimi var. Bu akşamı konuşmaları ve sergi açılışları ile başlayacak günlük bülten Perşembe ve Cuma’nun müzik etkinlikleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşecek Humanities etkinliği HUM by Night III, Pera’da başlayan ve daha önce türkiye’de hiç gösterilmemiş yapıtlar içeren Bergman’a Övgü seçkisi ile devam edecek. Melis Behlil de yayına katılıp Sinemalardan bölümünde yarın vizyona girecek filmleri aktaracak.

Ardından bu akşam yayında önümüzdek sonbaharda gerçekleşecek 16. İstanbul Bienali’ne uzanacak. Bu bienal çıkış noktasını, tüm dünyada çok konuşulan antroposen paradigmasından ve ismini ise Pasifik Okyanusu'ndaki, 3,4 milyon kilometrekare genişliğinde, 7 milyon ton ağırlığındaki bir plastik yığından alıyor: Yedinci Kıta. Küratör Nicolas Bourriaud’nun geçtiğimiz Salı St. Joseph Fransız Lisesi’nde gerçekleşen sunumunda, "moleküler antropoliji denemesi" olarak da tarif ettiği 16. bienali referanslarıyla, olabildiğince açıklamaya çalıştı. Bu sunumda, bölümler derleyip, Türkçeleştirdik (bkz. yukarıdaki player).

İlk saatin kapanışında da Dünya Sinema Sözlüğü yayında olacak. Sabahat Özay, Füruğ Ferruhzad’ın tek film “Ev Karadır”ı konu alan maddeyi seslendiriyor.

15 günde 1 Perşembe akşamları yayınlanan ve çağdaş Fransızca müziği baştan dinlediğimiz Franısız Öpücüğü’nde de Devrim Özkan’la ölümünün birinci yıldönümüde Johnny Hallyday’i anıyoruz.