Açık Dergi: Sivil ve Bağımsız Sanat - Hafriyat

Açık Dergi: Sivil ve Bağımsız Sanat - Hafriyat

23 Ocak 2018
23 Ocak 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

İstanbul bağımsız sanat gruplarından Hafriyat'ı merkezine alan "Bir İhtimal Daha Var: Açık Mekan ve Sanatçı Kolektifleri Üzerine Konuşmalar" Ocak ve Şubat ayı boyunca, altı hafta sürecek başladı. Derya Yücel'in koordinasyonuyla gerçekleşecek etkinlik dahilinde Hafriyat'ın estetik ve kamusal faaliyeti farklı aktörler tarafından değerlendirilecek.

Artık faal olmasa da Hafriyat'ın bugüne olan etkisini ve güncelliğini değerlendirmek, 2010'lu yıllarda şahit olduğumuz sermayenin yoğun ilgisi ile bağımsızlığından iyiden iyiye sual edilen güncel sanat alanını ve bu alandan olup bitenleri gözden geçirmek için elzem.

Küratörsüz, bağımsız ve sivil olma niteliğiyle, yani kendi-kendini yönetmesi ya da kendi-kendine yönetilmesi ile bir platformu olarak Hafriyat, gündelik olanın pervasızlığına yakınlığı yanı sıra, içinden 19 Ocak Kolektifi'ni çıkarmasıyla da yakın dönem sanat tarihinin önemli momentlerinden birini teşkil etmekte.

19 Ocak'ta Kasa Galeri'de gerçekleşen Bir İhtimal Daha Var başlıklı Hafriyat buluşmasından bir ses kaydını sizlerle paylaşıyoruz. 23 Ocak'ta yayına koyduğumuz bu kayıtta Antonio Cosentino, Mustafa Pancar, Hakan Gürsoytrak, Neriman Polat,, Nalan Yırtmaç,  İnci Furni, Fulya Çetin ve Nazım Dikbaş Hafriyat'ı anlatıyor.