Açık Dergi: Nisan 11

Açık Dergi: Nisan 11

11 Nisan 2018
11 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Haftanın üçüncü Dergi'si. Kent Takvimi'nin hemen ardından VeganFest'i konuşacağız. Didim'de 20-21-22 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve Apollon Tapınağı'nın mekan olarak kullanacak olan festivali, düzenleyicilerinden biri ve Açık Radyo Programcılarından olan Kevser Başkara ile değerlendirdik. Başkara, Türkiye'nin ilk Vegan Festivali olma özelliğini koruyan bu festivalin ikinci kez gerçekleşitirilmesinden umutlu yanı sıra, seneye yapılması planlanan üçüncüsü için çalışmaların başladığını da hatırlattı. Vegan Festival Türkiye'nin dikkat çeken il festivallerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor.  

Her çarşamba yer verdiğimiz Oyun Arası'nde ise Emre Gümüşer yine bizlere sahne arkasından çıkardığı oyun müziklerini sunuyor. 

Gülin Dede Tekin'in hazırlayıp sunduğu Tezahür bu hafta tarihe not düşüyor. Geçtiğimiz haftalarda mecliste kadınların Çanakkale Destanını konu alan oyunda sahneye çıkmasına izin verilmemesi sonrasında düzenlenen "Kadınlar Sahneye" meselesine detaylı bir bakış atıyor, hatta bu programda Ses Tiyatrosu'nda yapılan ve 100'ü aşkın kadın tiyatrocunun sahneye çıktığı buluşmaya bir akım olarak isim bile konuyor. "Kadınlar Sahneye" akımı! Tekin'in konuğu yazar, dramaturg Ebru Nihan Celkan. Belki buraya da not düşmek bir şart; Celkan kadınların özellikle bağımsız tiyatrolardaki temsilinin bu dönem sayıca fazla olduğunun altını da çiziyor. 

 

Kategori: