Açık Dergi: Mayıs 11

Açık Dergi: Mayıs 11

11 Mayıs 2018
11 Mayıs 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Haftanın son dergisindeyiz. Şehirde iki ayrı konferans, park buluşmaları, bazı konserler, konuşmalar var. Yoğun değil ama hafif de olmayan bir Kent Takvimi sunuyoruz sizlere. 

Ceyhan Usanmaz'dan edebiyat dünyası haberlerini alacağımız Bu Köşe Kitap Köşesi yeni notlar aktarıyor; Ceyhan Nobel Edebiyat Ödülü’nün iptali üzerine yaşananları değerlendirerek başlayacağı köşesinde, edebiyat dünyasından cinsel taciz haberleri ile devam edecek. Ardından Kemal Varol’un Sait Faik hikaye armağanın layık görülmesi ve haftaya başlayacak Edebiyat ve Coğrafyalar Sempozyumu’na, Berger’in Portreler ve Manzaralar’ına ve Hüseyin Rahmi’nin eserlerinin İş Bankası’ndan yeni baskılarına ilişkin notlar yayında. 

Dünyada Bir Köşe, yani A Corner İn The World ile birlikte geçen hafta başladığımız ve İstanbul'un Sahne Sanatları festivalini gün gün takip ettğimiz köşemizi ise bugün son kez gerçekleştirdik. 

Bu yayın dönemi aramıza geri dönen Zin ise yeni yayoın döneminin açılışını yaptı. Mehmet Said Aydın'ın hazırlayıp sunduğu programın temposu on beş günde bir olacak. Türkiye coğrafyası kültür ve alfabe çeşitliliği açısından hem retrospektif hem de aktüalitesi açısından değerlendirilecek. İlk yayının konusu ise şöyle: 15 Mayıs'ta Kürt Dil Bayramı kutlanacak; Zîn'in ilk bölümünde küçük bir dil-edebiyat retrospektifi var. 

Fransız Öpücüğü ise 1968 yılı müziklerine bakmaya devam ediyor. Geçen hafta Mayıs 68'ib öne çıkan parçalarına bakmıştık, bu yayında ise Mayıs 68 olaylarının Fransız müziğine etkinlerine bakıyoruz. Devrim Özkan hazırlayıp sunuyor.

Kategori: