Açık Dergi: Mart 20

Açık Dergi: Mart 20

20 Mart 2018
20 Mart 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Haftanın ikinci Dergi'si.Yayında ise yeni bir grubun ilk konserlerinden önceki söyleşiyi bulacaksınız. Harmondia'dan bahsediyoruz. Burak Irmak ve Berke Can Özcan’ın yeni projeleri Harmondia’nın Babylon’da verecekleri ilk konser öncesinde eski programcımız, dostumuz Deniz Koloğlu ekiple  Bantmag için yaptığı söyleşinden bir kupleyi bizim için miksledi.

Berke Can ve Burak yirmi yıldır beraber müzik yapıyor, daha önce Tamburada, Dandadadan, Kara Orkestra ve 123 çatısı altında bir araya gelip albümler yayınladılar. Şimdiyse başbaşa, ve Harmondia adıyla “A Strange Tissue of Space and Time” albümünü dinleyiciye sundular. 

Onur Yıldız'ın hazırlayıp sunduğu Yararlı Sanat Arşivi ise Arnavutluk'a uzanıyor. Başbakan Edi Rama, Tiran’ın belediye başkanı olduğu 2001’de, kenti harap görüntüsünden kurtarmak için mimar ve sanatçılarla bir girişim başlatır. 1990’larda Devlet Sanat Akademisi’nde ders vermiş bir ressam olan Rama’nın, 1. Tiran Bienali’nin yapıldığı yıl hayata geçen, yurttaşların da destek verdiği projesiyle eski konut yapılarının cepheleri rengârenk boyanır. Küratör Hans Ulrich Obrist’in Rama ve sanatçı Anri Sala ile Arte Útil [Yararlı Sanat] arşivindeki bu projeyi de değerlendirdiği “Artforum” söyleşisine erişim için: bit.ly/2pqYoSM

Program yapımcısı Onur Yıldız’ın mimar Yağmur Yıldırım ile aktif bir yurttaşlık pratiği olarak mimarlığı konuşacağı “Yararlı Sanat Arşivi” 19.00’da, Açık Radyo’da.

Dünyayı Okumak ekibi ise damaklara uzanıyor.  Aytaç Timur, Fikir Sahibi Damaklar’dan Ayşenur Arslanoğlu'nu stüdyoda ağırlıyor. 

Kategori: