Açık Dergi: Kent Takvimi Yeniden Canlanıyor - İklim İçin Çağrı Var - El Makech ve Norseman

Açık Dergi: Kent Takvimi Yeniden Canlanıyor - İklim İçin Çağrı Var - El Makech ve Norseman

03 Eylül 2018
03 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Kent'te nihayet etkinlikler başlıyor. Uzun ve kurak bir yazın ardından, İstanbul kültür-çevresi Eylül'ün ilk haftasında hareketleniyor.

İstanbul Gençlik Filarmoni Orkestrası, Bernstein'in 100. yaşını özel bir konserle kutlayacak; Galata Rum Okulu'nda hafta ortası üç sergi açılıyor:  Koro, Olduğu Gibi, Çok Kalpli Varlık. Yanı sıra Cuma günü, Krank Art Gallery,  Kasa Galeri, Kargart da sezonu başlatırken - Kolektif Çukurcuma ve FOL Sinema buluşmaları da yine Cuma günü. Haftasonu Emre Koyuncuoğlu’nun sanat yönetmenliğini üstlendiği “Müzede Sahne – Fonda Tabloyu Tamamlayan Parçalar”  etkinliği Sakıp Sabancı Müzesi'nde yer alacakken, Moda'da III. Plak Günleri ve Istanbul Comics & Art Festival var. Empyrium ve Rhye ise haftanın öne çıkan konserleri.

Dergi'de bu hafta Latin kökenli New York'lu bir genç trompetçiye kulak vereceğiz.Haftanın albümü Adam O'Farrill'in Stranger Days grubuyla çıkardı El Maquech albümü. Toronto'da dört günde kaydedilmiş bu yepyeni kayıt, Amerikan kıtasının, müzikal geleneklerinin bir güncel yorumu. Adam O’Farrill'e tenor saksafonda Chad Lefkowitz-Brown, basta Walter Stinson ve davulda Zach O’Farrill eşlik ediyor. Parça parça dinleyeceğiz.

Bugün elimize ayrıca Le Monde kaynaklı bir haber ulaştı. Ünlü oyuncu Juliette Binoche ve astro-fizikçi Aurélien Barrau'nun çağrıcısı olduğu bir eylem çağrısı. Fransa'dan geçtiğimiz hafta yaşanan istifa gündeminin ardından yayınlanan ve siyasi iktidarı "insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük mücadele olan iklim değişikliği acilen ve sıkı bir şekilde" adım atmaya çağıran metnin imzacıları arasında yüzlerce müzisyen, sinemacı, ressam ve bilim-insanı var. Dergi'de imzacılar arasında bulunan Charles Aznavour ve Ibrahim Maalouf'tan parçalar da var.

Son olaraksa Dergi'nin kapanışında Yeter Ki İste yayında olacak. Elena Polyakova ve Alper Dalkılıç'ın hazırladığı spor bölümümüzde, Norseman yarışçısı Şeyda Şule Erkahraman konuk.