Açık Dergi: Kent Takvimi, Ultra Trail du Mont Blanc, Karl Hector & the Malcouns

Açık Dergi: Kent Takvimi, Ultra Trail du Mont Blanc, Karl Hector & the Malcouns

15 Ekim 2018
15 Ekim 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

2002 yılından bu yana MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü olarak aralıksız sürdürdüğümüz Çarşamba Seminerleri 2018-2019 dönemi başlıyor. Aynı gün Salt'ın Teşhir programı kapsamında sosyal bilimci Sezgi Durgun’un "Sputnik ile Apollo’nun İzmir Fuarı’ndaki Düellosu"nu anlattığı konuşması var.

28. Akbank Caz Festivali'nin ilk haftası 17 Ekim’de Başlıyor: Josef Leimberg, The Comet is Comig, Till Brönner, Karl Hector & The Melcouns, The Bad Plus bu hafta İstanbul'da sahne alıyor. Moda Sahnesi’nin 2018-2019 sezonunda sahneleyeceği 3. yeni prodüksiyonu Maraton da, 17 Ekim’de prömiyerini yapıyor.

18-20 Ekim tarihleri arasında ise “Kamusalı Yapmak”, Avrupa Topluluğu Horizon 2020 programı tarafından desteklenen, 14 ülkeden 20 kurum ve 150’nin üzerinde bireyin dogrudan parçası olduğu “trans-making” (https://trans-making.eu/) projesi kapsamında Istanbul'da gerçeklesiyor. İstanbul Modern Sinema, Arjantin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Lucrecia Martel’i ağırlıyor. Aykırı bir Sinema Dehası adlı program 18-21 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor Pera Film ise "Belleğin Mirası: Danis Tanović" programı, dünyaca ünlü Boşnak yönetmen Tanović’in sinemasından bir kesit sunuyor. 20 Ekim 2018 Cumartesi günü ise XII. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali başlayacak. Haftanın ilk yayınında Kent Takvimi dopdolu.

Bu akşam ayrıca Yeter Ki İste akşamı. Alper Dalkılıç ve Elena Polyakova Fransa notlarını paylaşıyor: "Bugünkü konuklarımız Ağustos ayı sonunda Fransa' nın Chamonix kasabasında koştuğumuz Ultra Trail du Mont Blanc Yarışı' nda bizimle beraber farklı mesafelerde koşan dostlarımız Alp Yörük, Cenk Turan ve yarıştaki gönüllümüz Mehmet Kaşkır olacak". Nihayet haftanın albümü bölümünde

Karl Hector & The Malcouns - Can't Stand the Pressure dinliyoruz. Haftasonu İstanbul'da ulaşacak neo-afro ekibinin kurucusu Paul Whitefield nam-ı diğer Karl Hector, proto-rap ekiplerinden Poets of Rythm'in arkasındaki isimlerinden önemli bir prodüktör ve müzisyen. Dergi'de bu hafta son on yıl içerisinde yayınladıkları kısa çalarlardan örnekler dinleyeceğiz.