Açık Dergi: Haftalık Kent Takvimi, Karakış Günleri ve Haftanın Albümleri

Açık Dergi: Haftalık Kent Takvimi, Karakış Günleri ve Haftanın Albümleri

10 Aralık 2018
10 Aralık 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Hafta boyunca gerçekleşecek kültür-sanat etkinliklerinden bir seçkiyle başlıyor Açık Dergi:

Christian Petzold'ün 1968 Almanya'sına baktığı İç Güvenlik bu akşam Pera'da Goethe-Institut tarafından ücretsiz gösteriliyor. Yarın Sait Maden'in tasarım dünyasını anlatan Şık Derviş belgeselinin Salt Galata'da gösterimi var. Pilevneli Salı akşamı Mecidiyeköy'deki yeni mekanın açılışında Fabrika isimli sergiyi sunarken, Çarşamba günü Schneidertempel'de OHAN'ın Nefes isimli karikatür sergisi, Pera Müzesi'nde ise Sergei Parajanov sergisi açılıyor! Gelenekselden pop art’a uzanan geniş bir yelpazede, çarpıcı özgünlüğüyle ürettiği, kolajlardan film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, resimlere, mozaiklere, objelere, fotoğraflara, çok sayıda yapıtın yer aldığı sergi Erivan'daki Parajanov müzesi ile ortaklaşa düzenlenmiş. Ustanın meraklıları için güzel haber.  Salt'ta ise bu haftason COP24'le eşzamanlı düzenlenen ve odağına küresel ısınma temelli belgeselleri alan Bu Son Şansımız Mı? başlıklı film gösterimleri var.  Haftasonu ayrıca, geçen günlerde Açık Dergi'de ayırntıların konuştuğumuz HUM by Night'ın üçüncü etkinliği de Erkeklik temasıyla Albert Long Hall'de yer alırken, Tarih Vakfı'nda ise  "Bir Çağ Yazarı: Adalet Ağaoğlu Edebiyatına Çok Disiplinlilik ve Türkiye Çalışmaları Üzerinden Yaklaşmak" bşlıklı bir semzpoyum var. Bu hafta the Ringo Jets, Federico Albanese, Balkan Wedding Party ve God Is An Astronaut konserleri de müzikseverleri bekliyor.

Dergi'de Pazartesi akşamı yayınlanan ve meteoroloji öncesi halk bilgeliğinin iklime ilişkin reçete ve anekdotlarını derleyen Halk Takvimi’nde ise Kansu Şarman, yağmurlarla gelen Karakış günlerinin tarihine bakıyor. Önce Reşad Ekrem Koçu’dan bir anekdot ve ardından Atlas Tarih dergisinden, fotoğraf tarihi araştırmacı Cengiz Kahraman'la İstanbul'un karakış fotoğrafları üzerine bir sohbet var yayında.

Bu hafta Açık Dergi'de iki albümü ayrıntıyla dinliyoruz Tokyo'lu saykodelya ekibi Kikagaku Moye'nin bol-sitarlı Masana Temples'ı ve Amsterdam'lı retro-soul-jazz grubu Bruut!’un groove dolu V albümü.