Açık Dergi: Evvel Zaman, İklim İçin, future-library, Sentinel ve Benjamin Biolay

Açık Dergi: Evvel Zaman, İklim İçin, future-library, Sentinel ve Benjamin Biolay

07 Eylül 2018
07 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Dergi'ye bu akşam yarın Büyükada Çınar Meydanı, Kent Konseyi Çelik Gülersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Evvel Zaman Dışında isimli Rum Yetimhanesi belgeselinin gösterimi ve Ayrımcılık Politikalarının Kurumsallaşması ve Sonuçları başlıklı söyleşinin haberi ile başlayıp yarın Kadıköy ve Kilyos'ta tüm dünyayla eşzamanlı gerçekleşecek İklim Eylemi haberiyle devam ediyoruz: "Aşırı iklim olaylarıyla ülkemizi de esir alan ve küresel bir krize dönüşen iklim değişikliğine karşı yerel yönetimleri bir an önce harekete geçmeye çağırmak ve yerel yönetimleri fosil yakıtlara dayanmayan / fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep etmek", etkinliğin çağrısı 350.org konuyu böyle özetliyor.

Haftasonundan film gösterimleri ve konserleri, Kadıköy yakasından da Plak Günleri ve ICAF'a ilişkin notlar da bu akşamın takviminde.

Devamında, önce Bu Köşe Kitap Köşesi’nde Ceyhan Usanmaz, yayıncılık dünyasından son haberleri veriyor: Talat Said Halman Çeviri Ödülü; future-library’den son gelişmeler; son Colette uyarlaması. Sonrasında Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi özel yayını, Sentinel’de Jülide Kayaş, kütüphanenin kurucularından Bülay Doğan’ı konuk ediyor. Berkol’u ve yanı sıra senenin yeniliklerini konuşuyorları. Kapanışta ise Devrim Özkan var, haftalık köşemiz Fransız Öpücüğü’nde, Keşif başlığı altında Benjamin Biolay ve müziğine kulak veriyoruz.