Açık Dergi: Evrenin Titreşen Işıkları, Âşıkların Türkiye'deki Göçü ve 12 Eylül

Açık Dergi: Evrenin Titreşen Işıkları, Âşıkların Türkiye'deki Göçü ve 12 Eylül

11 Eylül 2018
11 Eylül 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Açık Dergi'de haftanın ikinci günü. Kent Takvimi'nden sonra yerimizi bir radyo tiyatrosuna bırakacağız. Salt Beyoğlu'nda 12 Eylül'de açılıp 30 Aralık tarihine kadar görülebilecek olan "Evrenin Titreşen Işıkları" sergisinden bir kupleyi radyoya taşıyoruz. Sanatçı Merve Ünsal'ın "Duymamış Olayım" isimli işini Açık Radyo'da kaydettik, sergi açılışına eşlik ederek bir gün önce yayınlıyoruz.  

Anna Boghiguian, Rana Hamadeh, Navine G. Khan-Dossos ve Merve Ünsal’ın “şimdi” algısını sorgulayan işlerinden oluşan Evrenin Titreşen Işıkları, insanın dünyayı kavrayışındaki dönüşümlere istinaden tarih ve geleceğin yeniden yapılandırılması fikrine dayanıyor.

Göçmenin Müziği Müziğin Göçü'ndeEtnomüzikolog ve İcracı dostumuz Ulaş Özdemir, Evrim Hikmet Öğüt'ün konuğu.  Türkiye’deki aşıklık geleneğinin hem Türkiye içinde hem de Avrupa’ya olan dolaşımını konuşacaklar. Özdemir’in “Senden Gayrı Aşık mı yoktur?” kitabı geçen yıl çıkmıştı

Bugün canlı yayında buluştuğumuz Dünyayı Okumak ekibi ise, bir 12 Eylül romanını stüdyoda ağırlayacak. Kemal Yılmaz ile  “Fidanların Büyütülmediği Mevsim” isimli kitabı üzerine bir sohbet dinleyicilerini bekliyor.