Açık Dergi: Ağustos 27

Açık Dergi: Ağustos 27

27 Ağustos 2018
27 Ağustos 2018 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.

Açık Dergi bir haftalık tatilin ardından tekrar yayında. Eylül öncesi son hafta kültür-sanat çevresi, haftasonuna doğru harektleniyor. Adalar'da film gösterimleri, siyaset söyleşileri, şehirde konserler var. Avrupa ve Anadolu yakasından etkinliklerle yayındayız. Bu süre boyunca, Salı akşamı ilk İstanbul konserlerini Zorlu'da verecek, San Francisco'lu garaj rock grubu Thee Oh Sees'den parçalar var.

19:00 itibari ile ise haftanın albümü kulaklarımızda: Sons of Kemet dinlemeye başlıyoruz. Grubun son albümü Your Queen is a Reptile, beyaz-erkek tarih anlatısına karşıt bir "afro-fütürist" manifesto, Karayipler ve Afrika arasında anti-kolonyal bir hattın güzellemesi ve dinamiği. Bu arada Shabaka Hutchings'in başını çektiği grubun üçüncü albümü, Coltrane ve Sanders gibi isimleri 60'şlı ve 70'li yıllar boyunca faaliyette bulunduğu Impulse! Records'tan yayınlandı. SoK, Kasım'da İstanbul'da Salon'da bir konser verecek.

Dinlediğimiz ilk parça Hutchibngs'in Barbados'lu büyük büyükannesinin anısına bir parça: My Queen is Ada Eastmann. Daha önceki SoK albümlerini anıştıran bu kayıt tuba line ile açılıp, Hutchings'in lirik saksafonuyla devam ediyor. Karayip ritimlerinin danslarının üstünde bir tür salınma olarak devam eden (albümdeki konuk şair) Joshua Idehen'in öfkeli rapi ile son seviyesine ulaşıyor. İkinci parça My Queen is Anna Julia Cooper olacak. Yeni yükselen İngiliz jazz sahnesinin bilinen isimlerinden Peter Wareham'in saksafonula Hutchings'e katıldığı bu kayıt, "siyah feminizmin anası" olarak anılan, eğitimci Anna Julia Haywood Cooper'ı anıyor. Bunu siyaset teorisyeni, afro-amerikan hareketinin yirminci yüzyıldaki önemli kadın temsilcelerinden Angela Davis'e adanmış My Queen is Angela Davis isimli parça takip ediyor, özellikle parçanın ilerleyen dakikalarında iki davulun aksak ritimlerinde panterlerin şiddetini duymamak mümkün değil. Kapanışta ise, oğlu Stephen Lawrence 1993'te Güneydoğu Londra'da ırkçı bir saldırıya kurban veren ve yakın dönemde İngiltere parlamentosunda bulunmuş Doreen Lawrence'a bir ithaf olacak. Plaza del Mayo'dan Cumartesi Anneleri'ne yazılmayı ve baştan anlatılmayı bekleyen hikayelerin anısına bu hafta albüme kulak vermeyi sürdüreceğiz.

Kapanışımızda ise Serbest Atış var. Mehmet Çopuroğlu ve Kayhan Ergin'in hazırlayıp sunduğu periyodik basketbol bölümümüz.

Radyonuz Açık kalsın.