2018/Günün Sözleri

2018/Günün Sözleri

02 Ocak 2019
Fotoğraf: Reuters

2018 yılında Türkiye ve dünya gündemini günün sözleriyle özetledik...

Açık Dergi podcast servisi: iTunes / RSS

Ocak:

"Bazı insanlar korkularını aşar ve ses çıkarır; demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesine katılır, bazıları katılamaz. Korkudan daha tehlikeli olan alışmaktır, her şeyi kabullenmektir, kayıtsızlıktır."

Haksız tutuklamalara ve hukuksuzluklara karşı, İstanbul Adliyesi'nde 43. kez tutulan Adalet Nöbeti'nde konuşan Prof. Dr. Burhan Şenatalar, Türkiye halkının dünya halkına en büyük armağanlarından biri olan "Korkunun ecele faydası yoktur" atasözünü herkese hatırlatıyor. (Cumhuriyet)

Şubat:

"Yetişkinler oyun oynarken, biz hayatlarımızı kaybediyoruz."

ABD'nin Florida eyaletinde 17 kişinin öldüğü okul katliamından sağ kurtulan gençlerden Cameron Kasky, silah sahibi olmanın denetlenmesi konusunda siyasilerin harekete geçmesini talep etmek için Washington DC'ye doğru başlattıkları yürüyüşteki temel motivasyonlarını açıklıyor.

(BBCTürkçe)

Mart:

"Dünyamız değişti. Biyosferin (canlıkürenin) muazzam parçaları gözlerimizin önünde çöküp gidiyor. Bu, bizim yeni gerçeğimiz. O halde her birimiz her gün şu soruyu sormalıyız: 'Ben hayatımı nasıl yaşayacağım artık?' "

Yazar, gazeteci ve aktivist Dahr Jamail, yeryüzünde hayatın temel gerçeklerinden birini sorguluyor. (Truthout)

Nisan:

“Suat’ın yaptığı her şeyin ve ağzından çıkan her lafın arkasındayım. Annesi de öyle. Hiç bir zaman inançlarınız ne ise ondan ödün vermeyin. ... Bunu asla unutmayın, biz haklıyız. Bunlar yatar çıkar; siz daha gençsiniz, ömrünüzde birkaç ay hiç önemli değil. Ama siz ömrünüzün sonuna kadar başınız dik yaşayacaksınız.”

Tutuklanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Agah Suat Atay’ın babası Cumhur Atay, oğlunun tutuklandığı gece, oğlunun arkadaşlarına ailenin direniş kararlılığını açıklıyor.

(Cumhuriyet)

Mayıs:

“Cumhuriyet gazetesinin bugünkü eki, annemle fotoğrafımız ve annemin demeci var diye bana verilmedi. Sanırım annemin sözlerinden etkilenerek benim kendime oy vermemden çekiniliyor.

Annem ne demiş acaba? Annelerin mesajından değil, terliğinden korkun bence.”

HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, bazı gazetelerin inceleme gerekçesiyle kendisine bir gün sonra verildiğini duyurdu. (Diken)

Haziran:

"Seçilmiş otoriter rejimler kervanına katıldık."

Gazeteci ve radyo programıcısı Ali Bilge 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini değerlendiriyor.

(Açık Radyo)

Temmuz:

“Susuzluğa ölüm!"

İran’ın güneyinde bulunan Borazcan şehrinde su sorununda protestolarda atılan slogan.

(İHA)

Ağustos:

Eşcinselliğimden gurur duyorum. Okul başladığında arkadaşlarıma da söyleyeceğim."

ABD'nin Denver kentinde gittiği ilkokulda cinsel tercihini açıkladıktan itibaren dört gün boyunca arkadaşlarının zorbalığına maruz kalıp tehdit edildikten sonra intihar eden dokuz yaşındaki Jamal Myles'ın, ölümünden kısa süre önce, hayatı hakkında annesine açıkladığı karar. (BBC Türkçe)

Eylül:

"Uçurumun kenarına doğru yaklaşıyoruz. Ama kaderimiz kendi elimizde."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2020'ye kadar gerekli adımların atılmaması durumunda iklim değişikliğinin geri dönülemez noktayı aşabileceği uyarısında bulunuyor.

(BBCTürkçe)

Ekim:

"Veganlık, bir diyet ya da hayat stili değil. Bu bir moda ya da sağlıklı yaşama trendi de değil. Bu bir adalet meselesi ve adalete hepimizin ihtiyacı var."

Hayvan Özgürlüğü İnisiyatifi'nin çağrısıyla, 7 Ekim Pazar 2018 tarihinde İstanbul, Kadıköy Boğa heykeli önünde buluşacak olan veganların, adalet ve özgürlük için hayvan kullanımının sonlandırılması talebiyle gerçekleştireceği yürüyüşe çağrı metninden.

(Gaia Dergi)

Kasım:

"Boğuluyorum! Poşeti kafamdan çıkarın!... Klostrofobiğim ben!..."

Suudi Arabistanlı muhalif gazeteci, Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim tarihinde İstanbul'daki Başkonsolosluk'ta tuzağa düşürülerek Suudi infaz ekibince yedi dakika boyunca işkence edilerek öldürülmesinden önceki son sözleri.

(Daily Sabah muhabiri Nazif Karaman, Katar'ın El Cezire televizyonuna Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulundu ve ses kaydında Kaşıkçı'nın Suudi infaz ekibiyle boğuşmasının net şekilde duyulduğunu söyledi.)

Aralık:

"Hep, 'Umut olsun' diyoruz. 'Umut yoksa birşey yapamayız' diyoruz. Ama bence, umut olmaması, bir şey yapmamak için bir bahane olamaz. Elbette umuda ihtiyaç var, ama umuttan çok ihtiyaç duyduğumuz şey, eylem! Çünkü eyleme geçtiğimizde, umut her yerdedir. Dolayısıyla, umut peşinde koşmak yerine, eyleme bakmalıyız. Ancak o zaman gelir umut."

BM İklim zirvesinde konuşma yapan 15 yaşındaki okul kırıcısı Grevci Greta, politikacılara "Size yalvarmaya gelmedik" diyor. (Dagens Nyheter, Bianet)