Açık Bilinç'te Veri Madenciliği

Diğer Program: 
Açık Gazete

Açık Bilinç'te Veri Madenciliği

24 Şubat 2017

Açık Bilinç'te zaman zaman, çeşitli vesilelerle Veri Madenciliği konusunu ele aldık. Konuyla ilgili dinleyicilerimize kolaylık sağlayacağını düşünerek bu programları biraraya topladık.

Açık Bilinç'te dört ayrı programda Veri Madenciliği konusunu farklı yönleriyle ele aldık.

Data Madenciliği Nedir?

Data madenciliği nedir? Mesela bir banka kredi kartı limitlerinize nasıl karar veriyor? Peki hayatımızdaki olası değişikliklerin ve vereceğimiz bazı kararların, daha biz bile bilmeden, önceden bilinmesi mümkün mü? Özgür irade diye birşey var mı?

Data Madenciliği ve Oscar Tahminleri : 

"Big Data" denilen büyük veri kümeleriyle yapılan hesaplamacı analizlerle, pek çok konuda şaşırtıcı tahminler yapmak mümkün oluyor. Bu teknoloji kim tarafından, ne gibi amaçlarla, nasıl kullanılıyor? Konunun etik boyutuyla ilgili ne gibi sorular sorabiliriz? Konuğumuz Dr. Albert Ali Salah'la bu soruların cevaplarını tartıştık.

Dijital Ayak İzlerimiz, Psikometri ve Seçim Kampanyaları

Bu bölümde konumuz dijital dünyada fark etmeden bıraktığımız ayak izlerimiz, psikometri ve veri madenciliği kullanılarak düzenlenen seçim kampanyalarıydı.

Dijital Dünyada Özel Hayat ve Veri Madenciliği

Bu bölümde konumuz dijital dünyada kişisel bilgilerimizin kullanımı, cebimizde taşıdığımız gözetleme cihazları (cep telefonları) ve veri madenciliğiydi. Konuğumuz ise, veri madenciliği konusunda araştırmalar yapmakta olan ve ülkemizin yazılım alanındaki öncü girişimcilerinden Turgay Aytaç'tı.