24 Şubat 2020
'Gelecek meselesi, öngörme meselesi değildir, gerçekleştirebilme meselesidir.'
24 Şubat 2020

Bu haftaki programda ele aldığımız karikatürler burada...

20 Şubat 2020

“Sonlu bir gezegende sonsuz büyüme, felakete reçete yazmaktır.”

21 Şubat 2020
Karikatür: Mr. Fish

Yasaların egemen olmadığı küresel güvenlik devletine başkaldıran herkes hedef alınacak.

23 Şubat 2020
Fotoğraf: Change.org

Balıkesir’de kapanan Havran Tepeoba bakır ve molibden Madeni alanının eski haline getirilmesini yani rehabilite edilmesini talep ediliyor.

20 Şubat 2020
görsel: Şehir Dedektifi

"Çocuk dostu şehirlerin peşinde" olan sivil inisiyatif Şehir Dedektifi'nden Gizem Kıygı, Emir Küçük ve Tolgahan Akbulut konuğumuz. Şehir Dedektifi'nin ilk yayını olan Çocuklar İçin Beyoğlu Haritası geçtiğimiz ay çıktı.

20 Şubat 2020

Fransız Öpücüğü’nün bu bölümünü, 14 Şubat gecesi düzenlenen Les Victoires de la Musique törenine ayırdık. Program boyunca, bu törende ödül ya da adaylık alan sanatçıların eserlerinin yanı sıra son dönemde yayınlanan Fransızca albümlerden şarkılar da dinledik.

21 Şubat 2020

Daha birkaç gün önce, 17 Şubat'ta kutladık Dünya Kediler Gününü ... Aslında böyle özel günlere de pek ihtiyaç yok, özellikle sosyal medyanın etkisiyle her gün hatırlatıyorlar kendilerini!

21 Şubat 2020

Açık Gazete'nin köşelerinden Ekonomi Politik'te Ali Bilge gündemdeki haberleri yorumladı.

21 Şubat 2020

Avrupa’da yaşanan kuraklık sonrası suları çekilen Elbe Nehri'nde "açlık taşları" görülmeye başlandı. Taşlardan birinde yazan bir not geldiğimiz durumu özetliyor: "Eğer beni görebiliyorsan, ağla..."

21 Şubat 2020

Halihazırda yangınlar İngiltere büyüklüğünde bir alanı yaktı, 30’dan fazla insanı öldürdü ve yaklaşık 6 bin binayı harap etti. Yangınlar ayrıca çok derin psikolojik yaralar bıraktı ve her ne kadar hükümetin feci iklim politikasını değiştirmek imkânsız görünse de Avustralyalılar bundan böyle...

20 Şubat 2020
IFSAK

Açık Dergi’de Berna Kuleli ve Altan Bal; geçtiğimiz yıl 60.

20 Şubat 2020

Bir ulusun, bir halkın özgürlüğü, haysiyeti, onuru için yürüttüğü mücadele tartışmasız bir sınıf mücadelesidir.  ‘Ulusal’ [politik] bağımsızlığın’ kazanılması gereklidir, olmazsa olmazdır  ama yeterli değildir…

20 Şubat 2020
Fotoğraf: Yeşil Gazete

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, iklim değişikliğinin ekosistemi bozmasının bir sonucu olarak; aşırı sıcaklıklar nedeniyle Kuzey Amerika ve Avrupa‘daki bombus arılarının sayısı azalıyor. 

20 Şubat 2020

Kulis Sesleri bu programında Apartman Sahne tarafından sahnelenen “Evin Kokusu” kulisindeydi.

19 Şubat 2020

Gezi davasından dokuz kişiyle birlikte beraat etmesinin hemen ardından ‘15 Temmuz soruşturması’ kapsamında gözaltına alınan Osman Kavala tutuklandı.

19 Şubat 2020
Fotoğraf: Yeşil Gazete

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kuraklık ve kirlilik başta olmak üzere tehdit altında bulunduğu için yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan göller için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu. 

19 Şubat 2020

Dünya Radyo Günü münasebetiyle konuk ettiğimiz İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Doç. Dr. Fırat Tufan, dijitalin radyoya önemli bir alan sağladığını belirtti.

16 Şubat 2020
İllüstrasyon: Mr. Fish

Son ütopik proje, neoliberalizm, dünyadaki tüm zenginliğin birkaç kişinin elinde toplanmasını sağlayarak geriye kalan çoğunluğu da köleliğe mahkûm ediyor

19 Şubat 2020

Emily Dickinson’un çocukluk yıllarında beri oluşturduğu herbaryumu, bilim ve şiirin buluştuğu nadir eserlerden biri sayılıyor. Botanikle erken yaşta tanışmış; yaşamı boyunca bahçecilik -bahçıvanlık bilgisini geliştirmekle uğraşmış ve bu, ömür boyu süren ve şiirle iç içe geçen bir bağlılığa...

18 Şubat 2020

Anadolu Ajansı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, ’15 Temmuz darbe girişimi soruşturması’ kapsamında gözaltı kararı verildiğini bildirdi.

18 Şubat 2020

Gezi Parkı eylemleri gerekçesiyle 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davada 10 sanık beraat ederken yurtdışındaki altı ismin ise dosyaları ayrıldı.

18 Şubat 2020
Fotoğraf: Buğday Derneği

“Otu, böceği öldüren pestisitler, insanı da öldürüyor. 20 yıl önce tarımı hiç bilmezken, şimdi organik yöntemlerle 200 dönüm arazide 85 çeşit ürün yetiştirebiliyor ve geçimimi sağlayabiliyorum. Kendi çocuklarıma ve herkese sağlıklı gıda yedirebilmek için çalışıyorum.” 

18 Şubat 2020

"Felsefe Portreleri" serimizin ikinci programında, Platon'un öğrencisi ve Büyük İskender'in hocası olmuş, Antik dönemin en önemli düşünürlerinden Aristoteles'i ele alıyoruz.

18 Şubat 2020

Asil Romalı kadınların ya da Budist rahiplerin safran rengi giysileri, İmparator Neron’un karşılama töreninde sokaklarına safran çiçekleri serpilmiş olması; farklı zamanlarda ve kültürlerde seçkinlerle birlikte anılması, insanlık tarihi boyunca hep el üstünde tutulan bir bitki olduğunu bize...

17 Şubat 2020
Fotoğraf: İklim Haber

Avustralya Federal Tarım Bakanlığının hazırladığı Yaban Hayatı ve Tehdit Altındaki Türleri Orman Yangınlarından Kurtarma Raporu’nda acil yardım edilmesi gereken hayvanların geçici listesi yayımladı.

18 Şubat 2020
Çizim: instagram.com/virginiapatrone

"Dostumuzun vücudu ve bacakları yer yer pembe yer yer siyah. Siyah bir kuyruğu var. Yassı kafası ve boynunun arkasındaki kalın sorgucuyla fiziki olarak öteki iguanalardan ayrılıyor. Bu dostumuz, kuyruğu hariç yaklaşık 50 cm uzunluğunda."

16 Şubat 2020

Osman Kavala’nın eşi Prof. Ayşe Buğra, Gazete Duvar’a verdiği röportajda,"Bana en zor gelen şey ne biliyor musunuz? Ben eşimin iyi insan olduğunu, doğru işler yaptığını kanıtlama durumuna düşüyorum" dedi

17 Şubat 2020

Türkiye’deki tiyatro izleyicilerinin yakından tanıdığı Ebru Nihan Celkan’la tiyatro ve tiyatro dışında yoğunlaştığı ‘toplumsal cinsiyet eşitliği ve kültürel çeşitlilik’ başlıklarını bir araya getirdiğimiz iki bölümlük bir sohbet gerçekleştirdik.

16 Şubat 2020

İmzalanan metinde "Ben de oradaydım, yaşadığım şehir beton yığınına dönmesin diye... “Hepimiz oradaydık. Gezi’de dile gelen bu toplumun özlemleri ve talepleridir yargılanamaz" denildi.

18 Şubat 2020
Bu hafta ele aldığımız karikatürler burada...
14 Şubat 2020
Fotoğraf: Change.org
Ayvalık Tabiat Parkı Platformu’nun yürüttüğü kampanya başarıya ulaştı.
14 Şubat 2020
Farklı bir bakış açısından birçok konuyla karşılaşmak mümkün Ya Hiç Karşılaşmasaydık kitabında çünkü bu kitap da birçok karşılaşmanın sonucu ortaya çıkmış: aşklar, ustalar, dostlar; yazarlar, kentler, ağaçlar...
14 Şubat 2020
Local activists are leading legendary struggles on the climate crisis, and local activism forms the heart of the fight against global heating, according to Ömer Madra, the founder of Açık Radyo (Open Radio).
13 Şubat 2020
Fotoğraf: Kuzey Ormanları Savunması
Dünya Kaynakları Enstitüsü araştırması, 2030 yılına kadar toplumlarımız için su sağlamanın küresel Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın %1’inden biraz fazlasına mal olabileceğini söylüyor.
13 Şubat 2020
Türkiye’deki tiyatro izleyicilerinin yakından tanıdığı Ebru Nihan Celkan’la tiyatro ve tiyatro dışında yoğunlaştığı ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kültürel Çeşitlilik’ başlıklarını bir araya getirdiğimiz iki bölümlük bir sohbet gerçekleştirdik.
13 Şubat 2020
sergiden görüntü. Görsel: SALT
SALT Araştırma ve Programlar direktörü Meriç Öner, SALT Beyoğlu'nda açılan "Bauhaus Imaginista: Uzaklarda.
13 Şubat 2020
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile T24 yazarı Murat Sabuncu Sayıların Dili'nde Türkiye’de yaşanan kutuplaşmayı ve kutuplaşmanın seçmen kitleleri üzerindeki etkisini yorumladı
13 Şubat 2020
Açık Gazete’nin köşelerinden Ekonomi Politik’te Ali Bilge, gündemi dair yorumlarını paylaştı.
12 Şubat 2020
18 Şubat'ta altıncı duruşması görülecek Gezi davasına ilişkin açıklama yapan Taksim Dayanışması, "Bu davada adı bile geçmeyen canlarımıza, Gezi'yi sonuna kadar savunmak borcumuzdur" dedi.
12 Şubat 2020
Demirkent Eğitim ve Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen Demirkent Ödülleri, sahiplerini buldu. İş Sanat'taki törende ödüller, "İletişim", "Tarih" ve "Sosyal Farkındalık Oluşturulmasına Katkı" başlıkları altında verildi.
12 Şubat 2020
Fotoğraf: Independent Türkçe
Uzmanların “insanlığa uyarı” niteliğindeki incelemesinde böceklerin yok olmasının insanlık için felaket olacağı bildirildi. 
11 Şubat 2020
Fotoğraf: Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu
 Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, İki deniz arasında Kanal olmaz yürüyüş olur diyerek, Kanal yapıldığı taktirde doğanın nasıl yok edileceğini göstermek amacıyla bir yürüyüş etkinliği düzenledi. 
11 Şubat 2020
Finlandiya’da, İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg’nin çağrısından etkilenen bir grup emekli, her cuma parlamento binası önünde iklim krizine karşı bir araya geliyor.
11 Şubat 2020
Küresel emisyonların %0,1’inden sorumlu üç ülke Ulusal Katkı Beyanları’nı (NDC) güncelledi.
11 Şubat 2020
2019'un en çok konuşulan filmlerinden Joker ile en iyi erkek oyuncu Oscar'ını kazanan Amerikalı aktör Joaquin Phoenix teşekkür konuşmasında "Sessizlerin sesiyiz. Hepimiz adaletsizliğe karşı savaşıyoruz. Kendimizde bir ineği yapay olarak dölleyip yavrusunu çalma hakkını görüyoruz" dedi.
11 Şubat 2020
Çizim: instagram.com/virginiapatrone
IUCN’e göre nesilleri hassas kategorisinde yer alan bu tosbağaların nesli yaşam alanlarının daralması ve tahribatı, esaret altına alınmaları, orman yangınları, vahşi kentleşme, kötü ve sorumsuzca yapılan tarımsal faaliyetler sebebiyle giderek azalmakta.
10 Şubat 2020
Bu hafta programda ele aldığımız karikatürler burada...
10 Şubat 2020
Fotoğraf: The Guardian
Antarktika’da tarihin en yüksek sıcaklığı kaydedildi. Arjantin araştırma istasyonunda termometre 18.3 Santigradı gösterdi.